PDA

Vollständige Version anzeigen : Libanonganger moet 420 maal afbetalen


hirihiri123
22 maart 2007, 11:49
Libanonganger moet 420 maal afbetalen

AMSTERDAM - Een zieke Nederlandse oorlogsveteraan moet nog 420 maanden vijftig euro terugbetalen aan de staat. Volgens de 43-jarige Peter Reef, ooit gegijzeld door Palestijnen, is dat de schuld van een legerpsycholoog die hem in de kou liet staan.


Veteraan Peter Reef vecht nu tegen defensie




Van de fraaie belofte, gedaan door staatssecretaris Van der Knaap, dat Defensie zich hard maakt voor erkenning van jonge veteranen merkt Peter Reef (43) helemaal niets. De Hillegommer, die 24 jaar geleden als piepjong dienstplichtig soldaat naar Libanon afreisde, krijgt klap na klap van zijn oude werkgever.

,,Ik moet tot mijn 75e levensjaar aan te veel ontvangen militair invaliditeitspensioen (MIP) terugbetalen", aldus Reef. ,,Vijftig euro per maand, 420 maanden lang. En dat terwijl ik récht had op dat geld, zelfs veel eerder pensioen had moeten krijgen. Want begin jaren negentig werd bij mij posttraumatische stress-stoornis (PTSS) geconstateerd. Maar de militair psycholoog heeft niets met zijn conclusie gedaan."

Schrijnend

Het levensverhaal van Reef is schrijnend. Achttien was hij toen hij in 1983 als dienstplichtige naar Libanon toog. Peter Reef werd gegijzeld door Palestijnen en kreeg tijdens een nachtelijke wachtdienst opdracht met zijn Uzi het vuur te openen toen buiten de poort onheilspellende geluiden klonken. 's Ochtends lagen de lijken van een moeder en haar kind buiten het kamp. Gedood, zo weet Reef, met kogels uit zíjn pistoolmitrailleur. Zijn kapitein gaf hem een schouderklopje. ,,Goed gedaan jongen!"

Terug in Nederland ging het mis. Stress en slapeloosheid sloopten de jonge veteraan. Hij ging drinken en modderde door. Jaar in, jaar uit. Tot hij in het holst van de nacht door de politie van de A4 werd geplukt. Hij was voor een aanstormende vrachtwagen gaan liggen, wilde zelfmoord plegen.

,,Uiteindelijk werd in 2002 officieel PTSS geconstateerd", vertelt Reef. ,,Ik werd voor 65 procent afgekeurd en kreeg dat MIP, 800 euro per maand. ,,Omdat ik tijdens een eerdere burgerbaan ziek was geworden, kreeg ik ook nog een ziekte-uitkering van de ww. Geen vetpot, maar samen genoeg om van te leven. Jaren later bleek dat dus niet volgens de regels en eiste Defensie 21.000 euro aan zogenaamd te veel ontvangen pensioen terug."

Kamervragen

Na een eerdere reportage in deze krant stelde Hans van Baalen (VVD) Kamervragen. 'De beschermheer der veteranen', zoals hij door oud-strijders wordt genoemd, drong aan op kwijtschelding van de schuld. Maar de antwoorden van de staatssecretaris waren ,,ronduit teleurstellend", aldus Van Baalen, ,,want er gebeurt dus gewoon helemaal niets. Ik raad Peter aan om een brief naar de vaste Tweede Kamercommissie voor Defensie te sturen. Die kan deze onverkwikkelijke affaire dan opnieuw voorleggen aan de staatssecretaris."


Libanonganger Peter Reef destijds met generaal Callaghan



De reactie van Van der Knaap was een klap in het gezicht van Reef: "Er is, zo stelt Defensie, geen bewijs dat die moeder en dat kind door mijn kogels zijn gestorven en ik moet die 21 mille dus maar in maandelijkse termijnen terugbetalen. Ik leef van 70 euro in de week en zal boeten tot ik hoogbejaard ben."

Enige houvast in het leven van Reef zijn, naast zijn ouders, het hondje Reina en psychiatrisch verpleegkundige Marjan Neuteboom die hem als woonbegeleidster driemaal per week bezoekt. Zij zegt: ,,Peter raakt, ook door geldgebrek, steeds verder in nood, komt amper meer buiten. Hoezo nazorg? "

Dat meent ook zijn advocaat, mr. H. van der Meijden uit Harderwijk: ,,In 1992 werd er door militair psycholoog Venhovens al PTSS bij cliënt geconstateerd. Maar omdat deze majoor daarna plotsklaps voor uitzending naar Bosnië vertrok en Reef niet verder adviseerde, is een uitkering van Defensie toen uitgebleven. Feitelijk heeft cliënt recht op tien jaar militair invaliditeitspensioen, vele tienduizenden euro's, in plaats van dat hij moet terugbetalen."

Claim

Van der Meijden heeft een claim bij Defensie ingediend. ,,Door onvoldoende nazorg kampt Reef met een posttraumatische stress-stoornis", aldus de raadsman. ,,Men wist dat hij het had, maar liet deze jongen aan zijn lot over. Defensie attendeerde Reef nimmer op de mogelijkheden om een pensioen aan te vragen, waardoor hij tien jaar lang geen cent kreeg. En dan wel 21.000 euro terugvorderen? Te triest voor woorden."

Er zijn nog minstens veertien andere veteranen die het ministerie vanwege opgelopen PTSS aansprakelijk stellen. Zo vertegenwoordigt advocaat Geert-Jan Knoops de Srebrenica-ganger Dave Maat. ,,In zijn geval wilde Defensie fouten rond de slecht voorbereide missie afschuiven op de Verenigde Naties", aldus Knoops. ,,In november 2005 hebben wij een procedure bij de bestuursrechter gewonnen. Maar het ministerie is in hoger beroep gegaan en dat kost weer jaren."

Mr. Van der Meijden: ,,Er zijn tientallen Libanon-gangers met problemen. Recent was ik in het Sinaï Centrum in Amersfoort, waar velen worden behandeld. Een echtgenote van zo'n veteraan zei toen, 'ik heb hem liever niet thuis, hij is gewoon te gevaarlijk...' Defensie heeft een nieuwe strategie. Om claims te voorkomen gaat men het verjaringsbeginsel opvoeren. Na vijf jaar vervalt het recht de staat aansprakelijk te stellen. Maar dit is een ereschuld van onze maatschappij jegens jonge veteranen. Dan past starheid, waar deze staatssecretaris zo in uitblinkt, niet."

www.detelegraaf.nl


Als dank voor "bewezen diensten "in het leger........

Als men maar moslim is hier in nederland wordt men van alle kanten geholpen, huis gemeubileerd etc.etc. maar deze man moet t.b.v. het tuig tot aan zijn dood betalen. Schande dat dit hier nog kan en mag gebeuren.
__________________
IK ben wie ik ben en niemand anders

En als ik iemand kan pakken doe ik dat . Duidelijk !!!

www.forum-voor-de-vrijheid.nl

mozabel
22 maart 2007, 13:38
Dus deze arme ex soldaat heeft PTSS, de oorzaak,..... het zien van neergeschoten mensen, moeder en kind volgens hem. dood geschoten door hem, denk hij. Een militair die gegijzeld is, en zijn wapen mag behouden???????
Dat deze jongen(man) problemen heeft wil ik graag geloven, ik heb genoeg jongens gesproken die in Libanon hebben gediend, die hadden over het algemeen een haat gekregen tegen de Palestijnen, omdat die toen ook al kinderen misbruikten om aanslagen te plegen tegen de VN troepen en geen PTSS opgelopen, alleen slechte herrineringen die ze moesten verwerken, en accepteren dat de Nederlandse overheid deed of dat niet bestond. Maar als deze jongen vind dat hij recht heeft op geld om nooit meer te hoeven werken, prima,hoor. Of is dat te kort door de bocht???

admin
22 maart 2007, 13:57
Ik heb hier ook een dubbel gevoel bij, bovendien ben ik van mening dat je als getrainde soldaat niet voor je Lol uitgezonden word en dat dit soort zaken hoe erg ze ook zijn bij het risico horen, zoiets moet je van te voren al in kunnen schatten en behoor je te dan ook te weten.
Ik vind zijn verhaal een zwak excuus.