PDA

Vollständige Version anzeigen : Mederlandse ex-top ambtenaar doet boekje open over Brussel


hirihiri123
18 maart 2007, 13:39
Nederlandse ex-topambtenaar doet boekje open over Brussel
BRUSSEL - Geld overboeken naar een buitenlandse bankrekening is op een vreemde manier gratis geworden voor EU-burgers. Toenmalig EU-commissaris Frits Bolkestein was tegen het plan. Hij besprak dit met voorzitter Romano Prodi, maar die viel vermoeid in slaap. Bolkestein en zijn ambtenaar dropen af. Op de vraag wat er nu besloten was, besliste de kabinetschef van Prodi dat het betalingsverkeer gratis zou worden. En zo ging het voorstel naar de regeringsleiders, die het goedkeurden.






De anekdote komt uit het boek 'Europese mandarijnen' van ex-topambtenaar en oud-journalist Derk-Jan Eppink. Het boek wordt woensdag in Brussel gepresenteerd.

In het boek toont Eppink met vele voorbeelden aan hoe machtig de Brusselse ambtenaren zijn. Topambtenaren kunnen via bepaalde procedures bijna ongemerkt zelf besluiten nemen. Zo merkte Bolkestein pas later dat hij een voorstel had goedgekeurd om van Europa een immigratiegebied te maken. Met veel moeite verdween dit later van tafel.

Ook de omstreden dienstenrichtlijn of besluiten over Turkije zijn amper besproken door de EU-commissarissen zelf. Ambtenaren geven zelfs kant-en-klare plannen aan Europarlementsleden, zelfs nadat hun eigen baas de plannen heeft afgekeurd.

Eppink onthult ook hoe hij opzettelijk een Griekse commissaris ging jennen, „als onderdeel van een manipulatie”. De commissaris eiste daarna dik 150 miljoen euro ESF-subsidies terug van Nederland, omdat toenmalig minister Ad Melkert (PvdA) ze oneigenlijk had gebruikt.

Eppink, ambtenaar van VVD-coryfee Bolkestein, bracht daarna een Nederlandse journalist in contact met een Brusselse ambtenaar die graag vertelde over 'Siciliaanse toestanden' op het ministerie van de PvdA-leider Melkert. „Zelden had een jezuïetenstreek zijn doel zo treffend geraakt”, schrijft Eppink.

Eppink onthult ook dat Bolkestein eens bang was voor zijn ontslag als eurocommissaris. In het tv-programma Buitenhof had de VVD'er Duitsland en Frankrijk bekritiseerd wegens morrelen aan het stabiliteitspact voor de euro. Voorzitter Prodi was het zeer oneens met Bolkestein. Eppink zocht voor zijn baas gauw steun bij enkele andere commissarissen en de zaak doofde uit.

Eppink vindt de Nederlandse ambtenaren in Brussel overigens slechte onderhandelaars. „De Nederlander denkt dat hij met 'goede argumenten' en 'een goed verhaal' het gelijk vanzelf aan zijn kant krijgt. Hij redeneert vanuit een domineesgelijk”, vindt Eppink. Volgens hem werkt het zo niet, mede door nationale belangen. „Wat telt is macht, niet moraal.”

De ambtenaar wijdt verder een beschouwing aan de huidige situatie van de EU. Hij trekt parallellen met de val van de Sovjet-Unie en het Romeinse Rijk. Maar zijn conclusie is dat „de Europese integratie het beste is wat Europa in zijn eeuwenlange geschiedenis is overkomen, omdat zij werkt met de wet en niet met het wapen”.



Bron www.detelegraaf.nl


Zelfs in Brussel kunnen ze er wat van......................maar dat wisten wij al.
Hier het bewijs.